Kendime notlar serisine bu yazı ile başlamak istiyorum. Bu serinin devamında (yazılar tamamlandığında buraya link şeklinde ekleyeceğim) Docker'da en çok kullanılan komutlar, RabbitMQ Policies nasıl eklenir, RabbitMQ Browser üzerinden kuyruğa manuel nasıl tekrardan tetiklenir, ElasticSearch için Postman üzerinden kullandığım koleksiyonun paylaşımı vb. konuları içeren yazıları tutmuş olduğum notlar şeklinde buraya da eklemek istediğimden dolayı bu yazı blog yazısı şeklinde değilde bir yere not edilmesi gereken bilgiler olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aşağıdaki çoğu komut satırını bildiğimiz halde bazen unutabiliyoruz. Bu sebepten ötürü bu bilgilerin bir köşede durmasının önemli olduğu düşünüyorum.

ipconfig: Network bilgilerini getirir. IPv4 Address kısmı bilgisayarın dinamik IP bilgisini gösterir.

data/admin/2020/9/ipconfig.png

ping: Erişmeye çalışılan bir siteye bu komut girilerek ayakta olup olmadığı bilgisine erişilmesi için kullanılır. Ayrıca domaini bilinen bir sitenin IP adresini Ping statistics for satırında gözükmektedir.

data/admin/2020/9/ping.png

tracert: Tracert komutu, bir paketin bir hedefe ulaşması için gereken rotayı izler ve size bu rota boyunca her bir atlama hakkında bilgi gösterir. Örneğin, howtogeek.com tracert çalıştırırsanız, paketin sunucumuza ulaşma yolunda etkileşimde bulunduğu her düğüm hakkında bilgi görürsünüz. Bir web sitesine bağlanmada sorun yaşıyorsanız, tracert sorunun nerede olduğunu size gösterebilir.ı

data/admin/2020/9/tracert.png

nslookup: İlgili sitenin ping komutu haricinde IP bilgisini bulmak için bu komut kullanılır.

data/admin/2020/9/nslookup.png

systeminfo: Hangi marka ağ kartına sahip olduğunuzu, işlemci ayrıntılarını veya Windows işletim sisteminizin tam sürümünü bilmeniz gerekiyorsa, SYSTEMINFO komutu yardımcı olabilir. Bu komut sisteminizi sorgular ve sisteminiz hakkında en önemli bilgileri alır. Bilgileri okunması kolay, temiz bir biçimde listeler.

data/admin/2020/9/systeminfo.png

cd\: Direk kök dizine çıkar. C:\>

cd: İlgili klasörün içine girer. Bu şekildede kullanılabilir "C:\Program Files\Adobe"

cd.. : Bir üst klasöre geçer.

dir: komutu, bir dizindeki dosya ve klasörlerin listesini, son değiştirme zamanı ve dosya boyutlarıyla birlikte görüntüler. Sonuna /a koyarsak gizli klasörleride dahil eder, /b koyarsak sadece dosya isimlerini yazar tarihsiz.

dir >: <Dosyaİsmi> bulunan ana dizindeki klasorün içine herhangi bir dosya eklememize yarar.

cls: Consolu temizler.

mkdir: <Klasörİsmi> Belirtilen klasör ismine göre klasör oluştur.

md: <Klasörİsmi> mkdir ile aynıdır yeni bir klasör oluşturur. İç içe klasör için ülkeler\türkiye\istanbul şeklinde yazılabilir.

rd: Boş klasörü siler. Eğer klasörün içi boş ise /s /q sonuna eklenir. /s klasörü siler /q Evet Hayır adımını geçer.

del: <Dosyaİsmi> dosyayı siler Eğer Evet Hayır adımını atlamak istiyorsan sonuna /q eklenmesi gerekir.

ren: <Eskiİsmi> <Yeniİsmi> Dosya ismini yeniden adlandırır.

start: start yazdıktan sonra . koyduğumuz zaman ilgili klasörü açar .. dersek ilgili kökdizinin bir önceki yolunu açmış olur.

Kaynak: https://www.howtogeek.com/168896/10-useful-windows-commands-you-should-know https://helpdeskgeek.com/help-desk/21-cmd-commands-all-windows-users-should-know